Darülacezede Atlı Bir Gün

İstanbul Üniversitesinden, Dünya Yaşlılar Haftasında anlamlı bir etkinlik daha…

Proje başkanlığını İ.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanı sayın Prof. Dr. Güven KAŞIKÇI’ nın yürüttüğü, çeşitli bakanlıklar ve ilgili devlet kurumlarıyla yapılan yaklaşık 3 yıllık akademik çalışmalar sonucunda oluşturulan ‘’Engelli-Engelsiz Bireylerin Sportif Faaliyetleri ve Hypoterapy(At ile Terapi) ile Rehabilitasyonu’’ isimli projenin çatısı altında pilot uygulamalarının ilki 23 Mart günü Darülaceze’de gerçekleştirilmiştir. Ana temanın at sevgisi olduğu bu etkinlik çerçevesinde, İ.Ü. Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü bölümünden oluşturulan on kişilik bir ekip atlarıyla birlikte, her yaştan Darülaceze sakinlerine atlı bir gün yaşattılar.

Gerçekleştirilen etkinliğin amacı, iki canlının birlikte bir ekip olarak yaptıkları tek spor dalı olan binicilik sporunda, gerek engelli gerekse engelsiz bireylerin ihtiyaçlarını belirleyip bu doğrultuda projeyi geliştirmek olduğunu söyleyen sayın Prof. Dr. Güven KAŞIKÇI ayrıca nüfusun yaklaşık %12 sini oluşturan engelli vatandaşların at ile rehabilitasyonu konusunda Türkiye’de henüz bulunmayan, devletin ilgili kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde sürdürdüğü ‘’Engelli-Engelsiz Bireylerin Sportif Faaliyetleri ve Hypoterapy(At ile Terapi) ile Rehabilitasyonu’’ projesinin gerekliliğine de değindi.

Prof. Dr. Güven KAŞIKÇI şöyle devem etti, projenin amacı Ülkemizde yaklaşık nüfusumuzun  %12 sini teşkil eden önemli bir engelli topluluğunun yanında tüm vatandaşlarımıza hizmet vermenin yollarını açmaktır. Uzun bir süredir devam eden altyapı çalışmalarında önemli mesafeler alınmıştır. Dünyanın en büyük üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi projenin hayata geçirilmesi için tüm imkanlarını seferber etmiş ve bu konuda önemli adımlar atmıştır. Bu konuda desteklerini bizden esirgemeyen değerli rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mahmut AK hocaya ve Darülaceze başkanı Sayın Hamza CEBECİ’ ye teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Ben inanıyorum ki artık ülkemizde akademik kadroların desteğiyle gerçek bir hizmet ortaya çıkacak, artık bilinçli kurumların vereceği  çok başarılı bir hizmetler verilecektir. Eğiticilerin eğitiminin de yapılacağı projemiz uluslararası standartlarda kabul gören bir proje olacak ve halkımızın hizmetine sunulacaktır. Yapılacak pilot uygulamaların akabinde hız kesmeden devlete bu alanda hizmet vermeyi amaçlayan sayın Prof. Dr. Güven KAŞIKÇI toplumun her kesimine ulaşmayı hedef aldıklarını ifade etti.

Darülacezenin başkan yardımcılarından Sayın Mimar Ahmet MALATYALI, hem Veteriner Meslek Yüksek Okulundan hem de Darülacezeden belirlenen sorumluların kontrolünde gerçekleştirilen etkinlikten memnun kaldıklarını ve Darülacezede at seslerinin tekrardan yankılanmasını istediklerini belirtmişlerdir.

 

Bu kaydı paylaş
03 Nisan 2017
862 defa okundu

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved