Atçılık ve Antrenörlüğü Programı

Vizyonumuz:

Eğitim kalitesini atçılık sektörünün gereksinimi ve uluslararası eğitim standartları doğrultusunda sürekli geliştirmek ve yetiştirdiği nitelikli elemanlarla alanında öncü olabilmektir.

Misyonumuz:

Ülkemizde atçılık sektörünün gelişimi için at hakkında temel bilimsel bilgilere sahip, atın bakımı,beslenmesi ve antrenmanını bilimsel veriler doğrultusunda yapabilen, insan ve hayvan haklarına saygılı, mesleki kurallara uygun davranan nitelikli eleman ve yarış antrenörü yetiştirmektir. 

 

Okulumuzda eğitim M.Y.O. öğretim görevlileri,  İ.Ü. Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, Türkiye Jokey Kulübünden  görevlendirilen öğretim görevlileri tarafından verilmektedir

İki yıl süren Atçılık ve Antrenörlüğü Programında,  birinci sınıf mesleki zorunlu dersler ve üniversitenin seçmeli derslerinden oluşup, ikinci sınıfta seçmeli mesleki ders oranları arttırılıp öğrencinin tercih ettiği sektöre göre eğitilmesi hedeflenmiştir. Öğrencilerimiz, öğrenimleri sırasında edindikleri bilgileri saha koşullarında görmek, uygulamasını ve değerlendirmesini yapmak amacıyla 1.sınıf yaz tatilinde Meslek Yüksekokulumuz kurulunca  belirlenen esaslara göre bir ay süreyle staj yapmak zorundadırlar.

Eğitim – Öğretim süresince amacımız, atın fizyolojisi, anatomisi, reprodüksiyonu, bakımı, beslenmesi ve antrenmanına bilimsel olarak yaklaşabilen, ata ilk yardım yapabilen, iyi derecede at binebilen, yarışçılık, yetiştiricilik ve binicilik sektörleri hakkında detaylı bilgilere sahip olan yarış atı antrenörü ve atçılık sektörünün diğer alanlarında çalışacak nitelikli elemanlar yetiştirmektir.

Meslek Yüksekokulumuz, İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesi içerisinde yer alan üç binadan oluşan veteriner fakültesinin “Araştırma ve Uygulama Hastanesi” içerisinde yer almaktadır. Okulumuz Veteriner Fakültesinin bünyesinde olduğundan fakültenin tüm imkanlarından yararlanabilmektedir. Aynı zamanda okulumuzun yerleşim olarak Türkiye Jokey Kulübü (TJK) ve birçok binicilik kulübüne yakın olması, öğrencilerimizin bu merkezlerden gerek staj, gerekse uygulama dersleri boyunca faydalanmasını sağlamaktadır.

Okulumuzun kullanımı dahilinde Küçükçekmece gölüne kıyısı olan 1500 dönüm at binişi yapılabilen arazi, kapalı ve açık manej, padoklar, 24 adet at barındırabilme kapasitesine sahip tavla, nalbanthane, at muayene odası, uyanma odası, at ameliyathanesi, amfi, kütüphane-internet kafe, soyunma odaları ve ofisler bulunmaktadır.

 

 

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved